2024. május 9., csütörtök

Bodza és bodza-akácvirág szörpök mentával, és akácvirág ivólé


Bal oldalt a bodza-akácvirág szörp, középen a bodza szörp, ennek van
a legerősebb színe, jobb oldalt pedig az akácvirág ivólé,
ez lett a legvilágosabb.




Pohárban, citrom szeletekkel és mentalevelekkel


A múlt hétvégén Pomázon jártunk a Majdánpolán, és ott szedtük a virágokat. Sütöttem velük minipalacsintát is, de a nagy részéből szörp készült.

Fontos hogy a virágokat olyan helyen szedjük ami útvonaltól messze van, ahol tiszta a levegő. Itt mindkettő adott volt. Azt is figyeljük, hogy bogarak, tetvek ne legyenek a virágokon, és beáztatás előtt semmi esetre se mossuk meg, mert akkor sok értékes virágport eltávolítanánk róluk.

Hozzávalók: bodzavirág, akácvirág, cukor, citrom, mentalevelek, citromsav, borkősav, cukor, víz, szalicil.

Elkészítése a bodza szörpnek:
A szépen kinyílt, egészséges virágokat nagyobb tálba, nagy üvegbe tettem, közéje tettem pár szelet citromot és mentalevelet. Ráöntöttem hideg, de előzőleg felforralt csapvizet. Csak annyit, hogy jól ellepje a virágokat.
Hozzákevertem a citromsavat, 3-4 liter vízhez kb. 2 kiskanállal. Hűvös helyen tároltam 2-3 napig, amit időnként megkevertem. Ekkor leszűrtem, és a virágokat is kinyomkodtam. 
Hozzáadtam a cukrot, 1 liter leszűrt léhez 50 dkg-ot (ízlés szerint lehet több és kevesebb is).
Elkezdtem főzni, majd forrás után még kb. 5 percig. Ekkor belekevertem a borkősavat, minden 1 liter léhez és 50 dkg cukorhoz 1 kiskanál borkősavat, és így együtt még pár percig főztem, kis lángon. Forrón fémkupakos üvegekbe töltöttem, tetejére késhegynyi szalicilt tettem, és száraz dunsztban hagytam kihűlni.

Elkészítése a bodza-akácvirág szörpnek:
Ugyanúgy csináltam mindent mint a bodza szörpnél, de itt a kétféle virágot vegyesen használtam.

Nagyon finom szörpök, szódával vagy ásványvízzel hígítva, citromkarikákkal és mentalevelekkel ízletes üdítőitalok, nyáron pedig még egy-két jégkockával.
 
Elkészítése az akácvirág ivólének: 
Ennél is ugyanúgy áztattam be a virágokat, mint az előző kettőnél, de ezt nem szörpként tettem el, hanem frissen ittuk, isszuk, hígítás és tartósítószer nélkül. Ezért csak annyi cukrot, citromlét tettem bele, amennyi kellemes szódavíz nélkül.


Az akác- és a bodzavirágok...


A vízbe beáztatott virágok. Bal oldalt az akác, jobb oldalt a bodza, középen
a kisebb üvegben és előtte a vájlingban a vegyes bodza- és akácvirágok.

A bodza közelebbről

Három nap múlva, leszűrés előtt



És ahol a virágokat szedtük....
 
Háttérben a Csikóvár-hegyek

Egy szépen nyíló bodza

Akácvirágok

Árpád vezér szobra

Kilátóterasz kilátással Pomázra, a szobor közelében - én is ott állok, csak kicsi vagyok.... 😊

.....és közelebbről mindketten, már a "szüret" után 😊




2024. május 6., hétfő

Akác- és bodzavirágos minipalacsinta


A kisült palacsinták....




...az egyik kettétörve

 
Kezd nyílni a bodza, és az akác is ontja illatos virágait, amiket a hétvégén mentünk szedni, a Majdánpolára, ami egy füves-sziklás sztyeppe, Pomáz felett. Sokszor kirándultunk már itt, a Pilisjárók blogomon is több bejegyzés van már róla. Szedtünk szörpnek is, és ezeket a helyes kis minipalacsintákat is ízesítettem  a virágokkal.

Hozzávalók a tésztához: 2 tojás, kb. 2,5 dl tej, 2 dkg liszt, csipet só, 2-3 evőkanál cukor, 2 mokkáskanál sütőpor, és 1-1 jó maréknyi akác- és bodzavirág,
a sütéshez: kevés olaj vagy zsír,a tálaláskor: porcukor, vagy/és lekvár.

Elkészítése:
A tojásokat elkevertem a tejjel, a cukorral és a csipet sóval. Beleszórtam a sütőporral elkevert lisztet, és simára kevertem. Kb. nokedli sűrűségű tésztát kell kapni, de ha több a virág, mint most nekem, akkor lehet még hígítani, mert a virágok eléggé besűrítették a tésztát.
Hozzáadtam az ollóval levágott kis bodza szirmokat, és az akácvirágokat. Elkevertem, és 10 percet pihentetés után és már elkezdtem sütni.
A teflon palacsintasütőbe kevés olajat öntöttem, kb. annyit, vagy kicsivel többet, mint egy hagyományos palacsinta sütéséhez. A tésztából kis kupacokat öntöttem a serpenyőbe, kicsit eligazgattam, aztán mikor megsült az alja megfordítottam, és a másik oldalukat is szép aranybarnára sütöttem.


A palacsintatészta a bodzavirágokkal....

....és az akácvirágok is bele kerültek



És ahol a virágokat szedtük....
 
Háttérben a Csikóvár-hegyek

Egy szépen nyíló bodza

Akácvirágok

Árpád vezér szobra

Kilátóterasz kilátással
Pomázra, a szobor közelében - én is ott állok, csak kicsi vagyok 😊




2024. május 2., csütörtök

Nádasdi mákos pogácsa









Senki ne lepődjön meg ezen az elnevezésen, nem én neveztem el, így szerepelt az Ízőrzők Nádasdi epizódjában. Az enyém egyáltalán nem hasonlít pogácsára, de szerintem az eredi kép se sem. Inkább kalács, vagy kelt rétes ugrana be első gondolatra.
De hát ez a neve... viszont nagyon-nagyon jó volt, könnyű lágy a tésztája, és finom a tölteléke, amibe én még meggybefőttet is tettem. És csak egy fél adagot sütöttem.
Hamar fogyott, de tettem a fagyasztóba is belőle, próbaképpen. Nagyon jól tűri a mélyhűtést, hasonlóan a bejglihez. De már azt is megettük 😋.

Hozzávalók nálam 3 rúdhoz, a tésztájához: 25 dkg liszt, 12,5 dkg margarin, 1,5 dl tejföl, 1 egész tojás és  egynek a kétharmad-háromnegyed része, csipetnyi só, 2 evőkanál cukor, fél zacskó száraz élesztő (most csak ez volt itthon), + 1 kiskanál sütőpor (nem szoktam bízni a porélesztőben), 0,5 dl tej, 
a töltelékjéhez: 20 dkg mák, 10 dkg porcukor, (nekem kicsit sok volt, nem tettem bele mindet), 1 kis üveg meggybefőtt, kevés olaj,
a teteje lekenéséhez: a maradék tojás, 
tálaláskor: porcukor.

Elkészítése:
A lisztet tálba szitáltam, hozzáadtam a puha margarint, csipet sót, 2 evőkanál cukrot, a tojást, a tejfölt, a megkelt élesztős tejet és a sütőport. Géppel lágy tésztát dagasztottam belőle.
Lisztezett deszkán átgyúrtam, és három cipót formáztam belőle, majd letakarva pihentettem, kelesztettem, kb. fél órát.
Közben elkészítettem a tölteléket. A mákot ledaráltam, a cukorral összekevertem, és a meggybefőttet leszűrtem. 
A bucikat kisodortam vékonyra, olajjal átkentem, és megszórtam a cukros mákkal, a meggyel és egy kevés meggylével is. Feltekertem mint egy kalácsot, és sodrófával kicsit vékonyabbra formáztam. 
Tepsibe tettem, megszurkáltam villával, felvert tojással átkentem, és előmelegített sütőben szép színesre sütöttem.
Tálalásnál ferdén szeletekre vágtam, és megszórtam porcukorral.


A három kis cipó

Az egyik kisodorva, megkenve olajjal

Megszórva, mákkal és meggyel

Már a tepsiben a három rúd

Megsütve



2024. április 29., hétfő

Bagett tépett hússal


A bagett megtöltve sok finomsággal, tálalva...


Még csak kettévágva...

...és korábban, még egyben


Múltkor készítettem hamburger zsemléket, most ugyanazzal a recepttel bagetteket is sütöttem, annyi különbséggel, hogy 2-3 dkg liszttel többet vettem, és picivel több tejet. Kettő bagettet csináltam, tetejére pedig reszelt sajt és lenmag került.

Már többször hallottam, láttam tépett húsos szendvicseket, gondoltam csak finom lehet. És az is lett 😋! De jó ötlet a maradék sült hús hasznos felhasználására, és egy új, ízletes étel elkészítésére.

Maradt kevés kolbásszal töltött sült karajunk, amit kisebb darabokra szedtem szét, és saját zsírjában kicsit megpirítottam még. A hús a salátához képest kevés volt, de nekünk nem szempont a sok hús.
A bagetteket kettévágtam, rövid ideig pirítottam a vágott oldalukat is a hús zsírjában, majd megkentem mustárral, és kezdtem megpakolni. Alulra füstölt sajt került, majd felváltva vegyes saláta, uborka, a húsdarabkák, lila hagyma, olívabogyó, retek, és meglocsolva ketchuppal. 

Jó étvágyat, ha valaki kedvet kapna valami hasonlóhoz!


A bagettek már a tepsiben, lekenve tojással....

...és rajtuk a sajt és a lenmag is

Kisülve



2024. április 24., szerda

Boci muffin


A 12 db muffin....



Az egyik kettévágva


Hasonló sütit már sütöttem, tepsiben, aminek nálam búvár túrós a neve, így kaptam a receptjét. Most Évánál láttam meg, muffin formájában, amit köszönök szépen. Legközelebb pár szem meggybefőttet is fogok tenni a kakaós részbe, amit már most is akartam, de mire oda jutottam, hogy megsütöm, már elfelejtettem 😂
Próbáljátok ki, akár mindkettőt is, megéri.... 😋

Hozzávalók 12 darabhoz, a tésztához: 9 dkg liszt, 7,5 dkg cukor, 2 db tojás, 0,5 dl olaj, 0,5 dl tej, 1 teáskanál sütőpor, 2 evőkanál holland kakaó (nekem csapott kanállal elég volt, de ez a mennyiség kakaótól és ízlésünktől függ), 
a túrós töltelékhez: 12,5 dkg tehéntúró, 3 evőkanál cukor, 1,5 evőkanál búzadara, 1 csomag vaníliás cukor, 1 db nagyobb tojásnak a fele, 1 citrom reszelt héja.

Elkészítése:
Először a tölteléket készítettem el. A túrót villával összetörtem és a többi hozzávalóval kikevertem.
A tésztához a tojássárgájákat kikevertem a cukorral, majd hozzáöntöttem a tejet és az olajat. Simára kevertem, azután hozzákevertem a liszt - kakaó - sütőpor keverékét. Végül a tojás fehérjét felvertem és ezt is hozzákevertem. Muffin formákba kanalaztam, a masszából másfél evőkanál jutott mindegyikbe. Végül a túrós keverékből teáskanállal tettem a kakaós masszára, kb 3 halmocskát. Előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsültek.


Sütés előtt